Mérnöki közhely, hogy nincs tökéletes megoldás, csak hatékony megoldás az adott problémára. Ez különösen igaz a szervomotorokra és a léptetőmotorokra. Mindkettőt széles körben használják az iparban. Egyik sem univerzális megoldás. Megfelelő alkalmazás esetén azonban mind a léptetőmotor, mind a szervomotor hatékony, megbízható teljesítményt nyújthat egy rendkívül sikeres rendszerhez. A kettő közötti választás döntési fájának sok ága van, de a legfontosabbak a sebesség, a gyorsulás és az árcél.
Szervomotor vs léptetőmotor: Melyik a megfelelő az Ön alkalmazásához?
Léptetőmotorok
A léptetőmotorok egy állandó mágneses forgórészből és egy állórészből állnak, amely a tekercseket hordozza. Amikor az áram áthalad az állórész tekercsén, mágneses fluxuseloszlást hoz létre, amely kölcsönhatásba lép a forgórész mágneses téreloszlásával, és forgóerőt fejt ki. A léptetőmotorok nagyon magas pólusszámmal rendelkeznek, általában 50 vagy több. A léptetőmotor-meghajtó minden pólust egymás után feszültség alá helyezi, így a rotor lépésekben vagy lépésekben forog. A nagyon magas pólusszám miatt a mozgás folyamatosnak tűnik.
A léptetőmotoroknak számos pozitív tulajdonsága van. Mivel növekményes mozgást generálnak, általában nyílt hurkon futnak, kiküszöbölve a kódoló vagy a feloldó költségeit és bonyolultságát. A magas pólusszám lehetővé teszi nagyon nagy nyomaték létrehozását nulla fordulatszámon. Kompaktak és általában gazdaságosak.
Léptetőmotor
1. ábra: A léptetőmotorok stabil teljesítményt nyújtanak gazdaságos áron az alacsony sebességet, gyorsulást és pontosságot igénylő alkalmazásokhoz. (Kollmorgen jóvoltából)
Hátránya, hogy a léptetőmotorok sebességkorlátozással rendelkeznek. Általában 1200 ford./perc vagy ennél alacsonyabb sebességgel működnek. Bár nagy nyomatékot generálnak nulla fordulatszámon, a nyomaték a fordulatszám növekedésével csökken (lásd a 2. ábrát). Egy olyan motor, amely nulla fordulatszámon 100 uncia hüvelyket generál, 500 RPM-en például csak 50 uncia hüvelyket, 1000 RPM-en pedig csak 10 uncia hüvelyket ad le. Elméletileg egy sebességváltóval is lehetne növelni a nyomatékot, de itt okoz gondot a léptetőmotorok alacsony fordulatszáma. Ha egy 10:1-es sebességfokozatú reduktort adunk egy 1200 ford./perc fordulatszámú léptetőmotorhoz, az egy nagyságrenddel megnövelheti a nyomatékot, de a fordulatszámot is 120 fordulat/percre csökkenti. Ha a motort golyóscsavaros működtető vagy hasonló meghajtására használják, akkor valószínűleg nem fog elegendő sebességet biztosítani ahhoz, hogy kielégítse az alkalmazás igényeit.
A léptetőmotorok általában nem állnak rendelkezésre a NEMA 34-nél nagyobb keretméretekben, a legtöbb alkalmazás a NEMA 17 léptetőmotor vagy a NEMA 23 léptetőmotor méretű. Ennek eredményeként szokatlan olyan léptetőmotorokat találni, amelyek több mint 1000-2000 uncia hüvelyk nyomaték előállítására képesek.
A léptetőmotoroknak teljesítménykorlátozásai is vannak. A léptetőmotort rugótömegű rendszernek tekintheti. A motornak meg kell szakítania a súrlódást, hogy elkezdjen forogni és mozgatni a terhelést, ekkor a rotor nincs teljesen vezérelve. Ennek eredményeként egy öt lépéssel előrelépés parancs csak négy – vagy hat – fokozatot eredményezhet a motorban. Ha azonban a hajtás arra utasítja a motort, hogy 200 lépést tegyen előre, akkor ezt néhány lépésen belül megteszi, ami ezen a ponton néhány százalékos hibának felel meg. Bár a léptetőmotorokat jellemzően 25 000 és 50 000 számolás/fordulat közötti felbontással rendeljük, mivel a motor terhelés alatti rugótömegű rendszer, tipikus felbontásunk fordulatonként 2000 és 6000 között van. Mégis, ezeknél a felbontásoknál még egy 200 lépéses lépés is a fok töredékének felel meg.
Vásároljon olcsó, kiváló minőségű léptetőmotort az oyostepper.it oldalon.